O tvůrcích

JOHNNY DEPP (Kloboučník) si zahrál po boku Christiana Balea a Oscarem oceněné Marion Cotillardové ve snímku Michaela Manna Veřejní nepřátelé a získal svou třetí nominaci na Oscara za roli ve filmu Tima Burtona Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, za kterou také získal Zlatý globus.

Coby kapitán Jack Sparrow se potřetí objevil ve snímku Gorea Verbinskiho Piráti z Karibiku: Na konci světa poté, co film Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže vydělal po světě více než miliardu dolarů a stal se třetím nejúspěšnějším filmem v historii. Za roli Jacka Sparrowa ve filmu Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly získal svou první oscarovou nominaci, stejně jako i nominaci na cenu BAFTA a na Zlatý globus, a obdržel za ni cenu SAG.

V roce 2005 Depp spolupracoval s Timem Burtonem na snímku Karlík a továrna na čokoládu, za kterou byl nominován na Zlatý globus v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon v komedii nebo muzikálu, a na animovaném snímku Mrtvá nevěsta Tima Burtona, který byl v roce 2006 nominován na Oscara v kategorii Nejlepší animovaný snímek.

Svou druhou nominaci na Oscara, stejně jako nominace na ceny SAG, BAFTA a na Zlatý globus, získal Depp za svou roli J. M. Barrieho ve snímku Marca Forstera Hledání Země Nezemě, v němž se objevil po boku Kate Winsletovou a Freddieho Highmorea.

V roce 2004 si zahrál ve filmu Libertin básníka Johna Wilmota, vévodu z Rochesteru. Mezi jeho další snímky patří například film Davida Koeppa Tajemné okno, snímek Roberta Rodrigueze Tenkrát v Mexiku, snímek Alberta a Allena Hughesových Z pekla, Kokain Teda Demmeho, Čokoláda Lasse Hallstroma, Než se setmí Juliana Schnabela, Muž, který plakal Sally Potter, Burtonova Ospalá díra, Devátá brána Romana Polanskiho, Strach a hnus v Las Vegas v režii Terryho Gilliama, Krycí jméno Donnie Brasco Mikea Newella s Alem Pacinem, Mrtvý muž Jima Jarmusche a snímek Jeremyho Levena Don Juan DeMarco, ve kterém si zahrál po boku Marlona Branda a Faye Dunaway.

Do pozice jednoho z nejvyhledávanějších talentů Hollywoodu Deppa vynesl jeho působivý výkon v titulní roli Burtonova snímku Střihoruký Edward, který mu současně vysloužil nominaci na Zlatý globus. Další nominací na tuto cenu byl poctěn za svůj výkon v netradičním romantickém filmu Benny a Joon v režii Jeremiah S. Chechika.

S Deppem znovu spolupracoval při natáčení kritikou velice ceněného snímku Ed Wood, za který byl opět nominován na Zlatý globus. Mezi jeho další filmy patří například snímek Lasse Hallstroma Co žere Gilberta Grapea, snímek Emira Kusturicy Arizona Dream a film Johna Badhama V poslední chvíli.

Depp svou kariéru zahájil jako hudebník s rockovou skupinou Kids, což ho přivedlo do Los Angeles. Když se skupina rozpadla, začal se zajímat o herectví a získal svou první významnější roli ve filmu Noční můra z Elm Street. Na tuto roli navázal rolemi v několika dalších filmech, mezi něž patřil i oscarový snímek Olivera Stonea Četa, než získal svou průlomovou roli tajného detektiva Toma Hansona v populárním televizním seriálu Jump Street 21. V tomto seriálu působil po čtyři sezóny, aby se následně objevil v hlavní roli celovečerního filmu Johna Waterse Cry-Baby.

Depp si zahrál po boku Marlona Branda ve svém režijním debutu Bojovník, který byl natočen podle románu Gregoryho McDonalda. Scénář k filmu napsal společně se svým bratrem D. P. Deppem.

Naposledy jsme Deppa mohli spatřit ve snímku Terryho Gilliama Imaginárium dr. Parnasse a následně ho budeme moci vidět ve filmu The Rum Diary podle románu Huntera S. Thompsona v režii Bruce Robinsona. Dabuje také jednu z postav v animovaném snímku Gorea Verbinskiho Rango.

MIA WASIKOWSKA (Alenka Kingsleighová) se divákům představila jako jedna z velice nadějných mladých hereček. Původně se věnovala baletu a diváky svým uměním okouzluje už od devíti let.

Wasikowska se americkým divákům představila jako problematická dospívající dívka se sebevražednými sklony Sophie v seriálu stanice HBO V odborné péči. Seriál v produkci Marka Wahlberga a režii Rodrigo Garcii se zaměřuje na vztah mezi terapeutem (Gabriel Byrne) a jeho pacienty. Na základě svého výkonu v tomto seriálu byla Wasikowska poctěna cenou Breakthrough Actress Award od losangeleské organizace Australians in Film, v jejíž komisi zasedají například Cate Blanchettová, Naomi Wattsová, Nicole Kidmanová a Hugh Jackman. Seriál byl také nominován na Zlatý globus.

V lednu 2009 se Wasikowska objevila ve vedlejší roli ve filmu Odpor v režii Eda Zwicka. Jedná se o příběh tří židovských bratrů, kteří prchají z nacisty okupovaného Polska a v Běloruských lesích se setkají s ruskými bojovníky. Wasikowska zde ztvárnila mladou vesničanku, která naváže vztah s jedním z bratrů.

V říjnu 2009 jsme Wasikowskou mohli spatřit ve vedlejší roli snímku Amelia společnosti Fox Searchlight s Hilary Swankovou a Richardem Gerem v režii Miry Nairové. V témže měsíci se také objevila po boku Hala Holbrooka v nezávislém snímku That Evening Sun v režii Scotta Teemse. Za svou roli naivní dospívající dívky z Tennessee si Wasikowska vysloužila nominaci na cenu Independent Spirit Award v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli.

Wasikowska se objevuje v chystaném snímku Guse Van Santa Restless s Henrym Hopperem. Ve snímku v produkci Imagine Entertainment a Bryce Dallas Howard, ji budeme moci vidět v roli smrtelně nemocné dívky, která se zamiluje do mladého chlapce, posedlého smrtí. Snímek by měl mít premiéru v průběhu roku 2010.

V březnu 2010 se Wasikowska objeví v roli Jany Eyreové ve filmové adaptaci klasického románu v režii Caryho Fukunagy. Film se bude natáčet ve Velké Británii.

Svou hereckou kariéru zahájila v rodné Austrálii, kde získala roli v oblíbeném lékařském seriálu All Saints. Poté, co získala svou první filmovou roli ve snímku Poprask na předměstí, byla za svůj výkon oceněna Australským filmovým institutem. Následně si s podobným úspěchem zahrála ve filmech Lens Love Story, Skin, September a v australském hororu Rogue s Michaelem Vartanem a Radhou Mitchellovou.

ANNE HATHAWAYOVÁ (Bílá královna) se proslavila především rolí po boku Meryl Streepové v hitu roku 2006 Ďábel nosí Pradu a získala pozornost kritiky svým výkonem v náročné roli Kym ve snímku Rachel se vdává v režii Jonathana Demmeho. Kromě toho si zahrála Agentku 99 v akční komedii Dostaňte agenta Smarta se Stevem Carellem a objevila se i ve filmu Cestující s Patrickem Wilsonem pod taktovkou Rodrigo Garcii.

Mezi její další role patří také role Jane Austenové v biografickém snímku Vášeň a cit s Maggie Smithovou a Jamesem McAvoyem a v dramatu Anga Leeho Zkrocená hora, v němž se objevila společně s Jakem Gyllenhaalem, Heathem Ledgerem a Michelle Williamsovou a za který byli všichni zmínění nominováni na 2005 IFP Gotham Award a v roce 2006 také na cenu SAG. Film i jeho režisér a herci získali celou řadu dalších úspěchů včetně sedmi nominací na Zlatý globus a osmi na Oscara, což bylo nejvíce nominací v jednom roce vůbec.

Hathawayová propůjčila svůj hlas velice úspěšnému animovanému filmu Karcoolka, společně s Glenn Closeovou, Andym Dickem, Anthonym Andersonem a Jimem Belushim.

V lednu 2005 se Hathawayová vypravila do Kambodži v rámci dokumentu A Moment in the World v režii Angeliny Jolieové, který měl premiéru v roce 2007 na filmovém festivalu Tribeca.

V roce 2002 byla nominována na Teen Choice Award za svou roli ve filmu Deník princezny v režii Garryho Marshalla, kterou si zopakovala i v pokračování Deník princezny 2: Královské povinnosti. Dále jsme ji mohli vidět také v nezávislém dramatu Spoušť v režii Barbary Koppleové, ve filmu Zakletá Ella v režii Tommyho O’Havera, Nicholas Nickleby v režii Douglase McGratha či Odvrácená strana nebe pod režijním vedením Mitche Davise.

Poprvé na sebe Hollywood upozornila velice kladně hodnoceným výkonem v seriálu Get Real, za který byla v roce 2000 nominována na Teen Choice Award. Vystudovala herectví v Paper Mill Playhouse v New Jersey a ve slavné Barrow Group v New Yorku, kam se dostala jako jediná teenagerka v historii tohoto prestižního spolku. V roce 2005 byla touto hereckou společností za své mimořádné zásluhy odměněna cenou.

HELENA BONHAM-CARTEROVÁ (Srdcová královna) se objevila v široké škále filmových, televizních a divadelních děl jak ve Spojených státech, tak i v její rodné Británii. Naposledy jsme ji měli možnost spatřit ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve, v němž si opět zahrála zlou Bellatrix Lestrangeovou, kterou poprvé ztvárnila v roce 2007 ve filmu Harry Potter a Fénixův řád. Tuto roli by si měla zopakovat i ve dvoudílném vyvrcholení celé filmové série.

Bonham-Carterová byla nominována na Zlatý globus a získala Evening Standard British Film Award za svůj výkon v roli paní Lovettové ve filmové adaptaci muzikálu Stephena Sondheima Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street v režii Tima Burtona, v němž titulní roli ztvárnil Johnny Depp.

Předtím byla Bonham-Carterová nominována na Oscara, Zlatý globus a ceny BAFTA a SAG za roli v romantickém historickém dramatu Křídla vášně podle románu Henryho Jamese. Svým výkonem v tomto snímku si vysloužila také řadu cen organizací kritiků včetně Los Angeles Film Critics, Broadcast Film Critics, National Board of Review a London Film Critics Circle.

Na filmových plátnech debutovala v roce 1986 v titulní roli historického biografického snímku Trevora Nunna Lady Jane. Ihned po dokončení natáčení tohoto snímku jí James Ivory nabídl hlavní roli ve filmu Pokoj s vyhlídkou podle knihy E. M. Forstera. S velkým úspěchem si následně zahrála ve dvou dalších filmových adaptacích Forsterových románů: pod taktovkou Charlese Sturridge ve filmu Kam se i andělé bojí vstoupit a v režii Jamese Ivoryho ve filmu Rodinné sídlo, který jí vynesl její první nominaci na cenu BAFTA.

Mezi její rané filmy patří také Hamlet Franca Zeffirelliho s Melem Gibsonem, Frankenstein Kennetha Branagha, Mocná Afrodité Woodyho Allena či Večer tříkrálový, na kterém znovu spolupracovala s Trevorem Nunnem. Poté se objevila v Klubu rváčů Davida Finchera s Bradem Pittem a Edwardem Nortonem a také v Burtonových filmech Velká ryba, Planeta opic a Karlík a továrna na čokoládu. V roce 2005 propůjčila svůj hlas dvěma animovaným snímkům: filmu Mrtvá nevěsta Tima Burtona, v němž namluvila titulní roli, a oscarovému snímku Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka.

Na televizních obrazovkách byla nominována na ceny Emmy a Zlatý globus za svůj výkon ve filmu Živě z Bagdádu a minisérii Merlin, a na Zlatý globus za roli Mariny Oswaldové v minisérii Fatal Deception: Mrs. Lee Harvey Oswald. Kromě toho si zahrála Anne Boleynovou v britské minisérii Jindřich VIII. a matku sedmi dětí v televizním filmu stanice BBC Magnificent 7.

TIM BURTON (režie) svou kariéru zahájil v The Walt Disney Company jako koncepční a inbetween výtvarník a pracoval na celovečerních animovaných filmech společnosti Disney Liška a pes a Černý kotel.

Uplynulý rok byl pro Burtona velice nabitý. Kromě toho, že se ujal režie filmu Alenka v Říši divů a produkoval animovaný film Číslo 9, vydal také 430stránkovou knihu The Art of Tim Burton, sestávající z jeho soukromých i filmových kreseb a prací. V listopadu Muzeum moderního umění otevřelo rozsáhlou expozici jeho díla, která by v průběhu tohoto roku měla pokračovat do australského Melbourne a kanadského Toronta.

V roce 2007 Burton režíroval adaptaci krvavého a cenou Tony vyznamenaného muzikálu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street s Johnnym Deppem a Helenou Bonham-Carterovou, který získal Oscara v kategorii Nejlepší umělecké vedení a byl nominován v kategoriích Nejlepší kostýmy a Nejlepší mužský herecký výkon.

Předtím režíroval adaptaci klasické dětské knihy Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu, ve které si zahráli Johnny Depp a Freddie Highmore a která měla obrovský úspěch a stále baví diváky po celém světě. Téhož roku Burton režíroval a produkoval také romantický animovaný celovečerní snímek Mrtvá nevěsta Tima Burtona, v němž hlavním hrdinům propůjčili své hlasy Depp a Bonham-Carterová.

Jeho předchozím snímkem byl film Velká ryba, působivý příběh komplikovaného vztahu mezi otcem a synem. Tento snímek byl kritikou označen za nejosobnější Burtonův příběh a měl u ní velký úspěch. Ve filmu si zahráli Ewan McGregor, Albert Finney, Jessica Langeová a Billy Crudup. Před tímto filmem natočil Planetu opic, projekt, na kterém spolupracoval s producentem Richardem D. Zanuckem, bývalým šéfem studií 20th Century Fox, který stál u zrodu původní verze tohoto filmu. V Burtonově Planetě opic jsme mohli vidět Marka Wahlberga, Tima Rotha, Helenu Bonham-Carterovou, Michaela Clarkea Duncana a Krise Kristoffersona a jednalo se o hit léta 2001.

Burton se už od útlého věku věnuje kresbě, vystudoval Cal Arts Institute za podpory společnosti Disney a záhy nato v ní nastoupil jako animátor. Pro společnost Disney také vytvořil svůj režijní debut, animovaný krátký snímek Vincent, který namluvil Vincent Price. Film slavil velké úspěchy a získal i několik festivalových cen.

Jeho dalším projektem, stále v rámci společnosti Disney, byl krátký hraný snímek Frankenweenie, inovativní a hravá variace na legendu o Frankensteinovi.

V roce 1985 slavil úspěchy svým prvním celovečerním hraným snímkem Pee-Weeho velké dobrodružství. Kritika byla zejména nadšena z jeho originálního nápadu. Na tento úspěch navázal snímkem Beetlejuice, duchařskou komedií s Michaelem Keatonem, Geenou Davisovou, Alecem Baldwinem a Winonou Ryderovou, která se opět stala velkým hitem u diváků i kritiky.

V roce 1989 Burton režíroval kasovní trhák Batman s Jackem Nicholsonem, Michaelem Keatonem a Kim Basingerovou. Po jeho úspěchu mu National Association of Theatre Owners udělila cenu režiséra roku. Snímek také získal Oscara v kategorii Nejlepší umělecké vedení.

Střihoruký Edward s Johnnym Deppem, Winonou Ryderovou a Diane Wiestovou byl jedním z největších hitů vánoční sezóny roku 1990 a slavil úspěchy svým originálním stylem a pohádkovou atmosférou. V roce 1992 se Burton znovu vydal do temného gothamského podsvětí ve filmu Batman se vrací. Snímek se stal nejúspěšnějším filmem toho roku a zahráli si v něm Michelle Pfeifferová a Danny DeVito.

V roce 1994 Burton produkoval a režíroval snímek Ed Wood s Johnnym Deppem v titulní roli. Film získal dva Oscary v kategoriích Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Martin Landau) a Nejlepší masky.

Burton byl autorem a producentem loutkového animovaného filmu Ukradené Vánoce, originálního vánočního příběhu, který se od té doby stal neodmyslitelnou součástí Vánočních svátků. V roce 1993 také produkoval film Plavčík a v roce 1995 letní hit Batman navždy, stejně jako v roce 1996 film Jakub a obří broskev, inspirovaný dětským příběhem Roalda Dahla.

Produkoval a režíroval také scifi komedii Mars útočí!, inspirovanou karetní hrou firmy Topps, v níž si zahrála celá plejáda slavných herců včetně Jacka Nicholsona, Glenn Closeové, Dannyho DeVita, Pierce Brosnana a Annette Beningové.

V roce 1999 režíroval film Ospalá díra na motivy klasického příběhu Washingtona Irvinga, v němž si zahráli Johnny Depp, Christina Ricciová, Miranda Richardsonová a Michael Gambon. Snímek byl nominován na Oscara ve třech kategoriích včetně Nejlepších kostýmů a Nejlepší kamery a podařilo se mu tuto prestižní cenu získat v kategorii Nejlepší umělecké vedení.