Fantastická fakta

CELKOVÝ OBRAZ

 • MAGICKÉ KOŘENY — Londýnskou kancelář režiséra Tima Burtona kdysi vlastnil výtvarník Arthur Rackham, který vytvořil světoznámé ilustrace k vydání „Alenky v kraji divů“ z roku 1907.
 • OTÁZKOU JE: KDOPAK JSI? — Lewis Carroll je ve skutečnosti umělecký pseudonym anglikánského diakona Charlese Lutwidga Dodgsona, profesora matematiky na Oxfordské univerzitě v Anglii.
 • Podzemní říše DIVů — Podzemní říše je tatáž fantastická říše, kterou Alenka navštívila jako malá holčička, a které – jak říká scenáristka filmu Linda Woolvertonová – začala říkat „Říše divů“. Podzemní říše je podle Woolvertonové součástí našeho světa, leží však někde hluboko pod zemí. Od té doby, co se trůnu zmocnila krutá Srdcová královna, zažívá Podzemní říše těžké časy. Stále je to ale fantastický kraj, což by vysvětlovalo, proč si ho malá Alenka pojmenovala Říše divů a proč je to právě ona, kdo má Podzemní říši navrátit její bývalou slávu.
 • SKORO ALENKA — „Alenka v říši divů” inspirovala dvě hudební CD. Jedno obsahuje soundtrack k filmu s hudbou skladatele Dannyho Elfmana. Druhé CD „Almost Alice / Skoro Alenka“ je kompilací šestnácti písní včetně písně k závěrečným titulkům filmu „Alice (Underground) / Alenka (v Podzemí),” napsané a zpívané Avril Lavignovou. Ostatní písně se nechaly filmem inspirovat. Všichni v Podzemní říši čekali, až se Alenka vrátí, ale když se tak konečně stane, nikdo – ani sama Alenka – nevěří, že je tou správnou Alenkou, bojovnou a sebevědomou dívkou, kterou si všichni pamatují. Nakonec jí však moudrý houseňák prozradí, že je Skoro Alenka.

CHARAKTERISTIKY

 • Designování DEPPA — Herec Johnny Depp se na své role vždycky svědomitě a řádně připravuje. Role Potrhlého Kloboučníka nebyla žádnou výjimkou. Dlouho před natáčením začal herec malovat vodovými barvami obrázky Kloboučníka, tak jak jsi ho představoval. Brzy zjistil, že jeho představy jsou velmi podobné těm, které měl režisér Tim Burton.
 • Kloboučníkova potrhlost — Potrhlý Kloboučník trpí následky otravy rtutí, běžné to nehody, ke které kdysi docházelo při používání chemikálií nezbytných k výrobě klobouků. Depp a Burton Kloboučníkovu potrhlost ještě podtrhli volbou různých líčidel a kostýmů a vytvořili tak celou škálu Kloboučníkových nálad.
 • Změny velikosti — Mia Wasikowská, která hraje Alenku, ve skutečnosti měří 160 centimetrů.  Během svých dobrodružství v Říši divů však několikrát změní velikost, od šesti coulů, přes dvě stopy, tři sáhy až po šest metrů. Filmaři se snažili řešit změny velikosti spíše prakticky než zvláštními efekty, a proto Alenka často stála na bedně od jablek, aby byla vyšší než všichni ostatní.
 • VYPIJ MĚ — Elixír, který Alenka pije, aby se zmenšila, se jmenuje Pilšavér. Koláč, který jí, aby se zvětšila, se jmenuje Upelkuchen.
 • SLADKOKYSELÁ — Herečka Anne Hathawayová, představitelka Bílé královny v „Alence v Říši divů,“ se rozhodla, že v jejím podání nebude královna jen roztomilá dobračka. Bílá královna má koneckonců stejné geny jako Srdcová královna a tak si ji Hathawayová představila jako „punkově-rockovou veganskou pacifistku“ a nechala se inspirovat hudební skupinou Blondie, herečkou Gretou Garbo, dílem sochaře Dana Lavina a fiktivní postavou Normou Desmondovou..
 • Futrovák? — Futrovák je název smyšleného tance, kterým se v Podzemní říši vyjadřuje nespoutané veselí. Když k němu skládal hudbu, měl skladatel Danny Elfman měl co dělat. Nakonec pro režiséra připravil čtyři různé melodie. Všechny byly veselé, jedinečné a jak Elfman říká: „posunující hranice toho, co by mohlo být ještě přijatelné.“
 • TYDLIDÝN a TYDLIDUM — Komik Matt Lucas hraje Tydlidýna s Tydlidumem, což jsou boubelatá jednovaječná dvojčata, která se neustále hádají. Jejich nesmyslnému brebentění rozumí jen málokdo. Lucas však (z neznámého důvodu) nedokázal zahrát Tydlidýna a Tydliduma najednou, a tak si přibral na pomoc herce Ethana Cohena, který vždycky hrál druhé dvojče. Cohen se však na plátně nikdy neobjeví.
 • Pentlochňap? Je to vzteklý, uslintaný a smradlavý netvor s neforemným tělem a plochou buldočí tlamou plnou ostrých, zkažených zubů. Jeho dlouhé drápy zanechají na Alenčině ruce hluboký šrám jako vzpomínku na krutovládu Srdcové královny.

Hurá do zákulisí

 • U krejčové — Kostymérka Colleen Atwoodová měla plné ruce práce s kostýmy pro Alenku, která neustále měnila velikost. Hrdinka ve filmu nosí celou řadu oděvů. Kromě brnění má v jednu chvíli na sobě i šaty, které měly být vyrobeny ze závěsů v hradu Srdcové královny. Atwoodová musela pro Miu ušít šaty v několika velikostech, což pomohlo ztvárnit změny Alenčiny velikosti.
 • UTNOUT MU HLAVU! — Crispin Glover sice hraje ve filmu Stayna, Srdcového kluka, ale divák na plátně uvidí jen jeho hlavu. Tělo postavy, které měří kolem dvou metrů, bylo vytvořeno počítačem. Při natáčení nosil Glover zelený oblek a chodil na chůdách, aby vypadal vyšší. Maskéři mu líčili pouze obličej, a přes oko mu dávali srdcovou pásku. Ve finální verzi je celý Staynův kostým vyrobený počítačově, včetně pláště. Pravá je jen jeho tvář.
 • Nandat jí obličej! — Helena Bonham Carterová musela každé ráno v maskérně vytrpět tři hodiny, než se z ní stala vznětlivá Srdcová královna. Pod dohledem profesionálky Vallie O’Reillyové herečku nejdříve zasypali bílým pudrem, přidali modré oční stíny, nakreslili obočí a dokonalé srdcové rty. Trikaři pak v post produkci zvětšili Bonham Carterové hlavu a dokončili tak dokonalou iluzi paličaté královny.
 • Překvapení na podrážkách — Kostymérka Colleen Atwoodová přidala na podrážky bot Srdcové královny srdíčka. Podrážky jsou vidět, když si královniny nožky hoví na teplém vepřovém pupku.
 • Trable s chůdami — Když si herec Crispin Glover, který strávil většinu natáčení na chůdách, vyvrknul při natáčení jedné scény kotník, začala ho na scéně jistit skupinka mužů v zelených oblecích.
 • JAKO ŽIVÍ —Tim Burton si přál, aby postavy v Říši divů vypadaly spíše reálně než animovaně. Než animátoři vytvořili Bílého králíka, strávili den v králíkárně, kde pozorovali králíky a natáčeli je, aby zachytili nejmenší detaily jejich mimiky a pohybů.

Technické vychytávky

 • Z 2D do 3D — Režisér Tim Burton se rozhodl film natočit dvojrozměrně a do 3D ho převést až v post produkci. Vedla ho k tomu dobrá zkušenost z konverze jeho filmu „Ukradené vánoce“ do 3D, a proto se rozhodl postupovat stejně i u „Alenky.“
 • SUPER SFX SUPERVISOR — Tim Burton svěřil speciální efekty trikovému guru Kenu Ralstonovi a společnosti Sony Imageworks, a ti vytvořili fantastický kraj Říše divů a její obyvatele. Ralston (který se podílel na původních “Hvězdných válkách,” nebo na “Forrestu Gumpovi” či “Polárním expresu ”) se svým týmem vytvořil pro film přes 2 500 zvláštních efektů. Tým využíval kombinaci živé akce, animace a spousty různých triků. Technologie „motion capture“ však využita nebyla.
 • ZELENÁČI — Místo počítačově generovaných postav používali filmaři kulisy z kartónu, modely v životní velikosti nebo prostě lidi navlečené do zelených přiléhavých obleků s očima přilepenýma na různé části těla. To pomáhalo hercům při dialozích a umožňovalo jim to reagovat na něco skutečného.
 • CHLUPATÝ HOUSEŇÁK — Když animátoři studovali fotografie housenek, zjistili, že housenky jsou chlupaté. A tak i modrý houseňák Absolem dostal své vlastní, digitální chlupy.
 • SKUTEČNOST — Pro film bylo vytvořeno jen velmi málo kulis. Jediné, co filmaři vytvořili, byly tři verze Oválné haly (kam Alenka propadne králičí norou) a vězení v hradu Srdcové královny. Všechno ostatní je vytvořeno digitálně.
 • Velké oči — Oči potrhlého Kloboučníka jsou o 10 až 15 procent větší, než oči jeho představitele Johnnyho Deppa.
 • VZHŮRU NA INTERNET — Když animátoři začali pracovat na vzhledu ptáka Blbouna, hledali inspiraci nejdříve na obrázcích vyhledaných přes Google a pak v Přírodopisném muzeu v Londýně.
 • VELKÁ KEBULE — Pro natáčení Srdcové královny, kterou hraje Helena Bonham Carterová, byla použita speciální kamera s vysokým rozlišením o 4 000 řádcích zvaná Dulsa. Jen tak bylo možné v post produkci královně nafouknout hlavu na dvojnásobek a neztratit kvalitu.